51360446 mlj@mljk.dk
Vælg en side

Intro til podcast

Intro til podcast, Historien Bag Romanen.

I denne intro til podcast tage jeg dig med bag scenen, når jeg skriver romaner.

Jeg er kæmpe fan af forfatterne Ken Follet og Jean M. Auel, og tænk om de havde en podcast der fortalte mig om deres research og tankerne bag scenerne i deres bøger.

Der er sådan en podcast, jeg har skabt for mine romaner.

Jeg er drevet af nysgerrighed.

Når jeg for en ide, eller bliver nysgerrig på noget, kan jeg slet ikke lade være med at dykke ned i mysteriets dyb.

Det har altid været min passion, at læse og udforske.

Jeg syntes det er sjovt at stille spørgsmål til historiebøgerne og lege med tanken om hvad nu hvis.
Det er den måde jeg opbygger mine romaner på. Jeg tager et stykke historie, dissekere den og gør den til min egen.

Historisk Fiktion

Der er et stykke sandhed i mine romaner. Men der er også en hel del fantasi.

Ideen med denne podcast er at gøre dig klogere på hvad der er fantasi og hvad der faktisk er fakta, i det omfang man kan kalde historie for fakta.

Historie er skrevet af mennesker. Vores historiske baggrund hviler altså på hvordan et eller en lille samling af menneske har tolket, det de så i den tid de levede i, da de historiske fund blev gjort.

Det skubber til min fantasi, for hvad nu hvis fundene var blevet gjort i en anden tid? En tid hvor man levede med et andet mindset? Hvordan havde forskere så tolket deres fund.

Velkommen til

Jeg er super glad for at du har fundet frem til denne side og til min podcast.

Her i intro til Historien Bag romanen kan du høre mig fortælle nogen lunde det samme som der står i teksten her. Lyt med hvis du har lyst eller spring videre til 1. episode

 

Du finder intro til 1. sæson her

0 kommentarer